To wbrew pozorom bardzo rozpowszechniona choroba. Szacuje się, że może na nią cierpieć nawet co piąta osoba. Zmęczone oczy, uczucie piasku pod powiekami i – paradoksalnie – nadmierne łzawienie, występujące zwłaszcza w trakcie pracy absorbującej wzrok, to objawy zespołu suchego oka.

Zespół suchego oka – co to?

Problemy biorą się stąd, że ochronny film łzowy nie jest taki, jak być powinien – albo jest go za mało, albo ma niewłaściwy skład, co powoduje, że nie jest w stanie utrzymać się na oku. W efekcie jest ono niedostatecznie nawilżone, co w dłuższej perspektywie może prowadzić do zmian na powierzchni rogówki, nawet upośledzających ostrość widzenia. Suche oko jest też bardziej narażone na wszelkiego rodzaju infekcje, gdyż mniej skutecznie broni się przed drobnoustrojami chorobotwórczymi.

Choroba znacznie częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Może się rozwinąć z wielu przyczyn. Często kryją się za nią zmiany hormonalne, np. spowodowane menopauzą. Produkcję łez mogą też zmniejszać niektóre leki, np. pigułki antykoncepcyjne lub preparaty przyjmowane w ramach hormonalnej terapii zastępczej (estrogeny), leki antyhistaminowe, przeciwdepresyjne, betablokery, stosowane w chorobie niedokrwiennej serca.

Praca przy komputerze a ból oczu

To zjawisko często towarzyszy również innym chorobom, np. reumatoidalnemu zapaleniu stawów. Ale powód może być bardziej banalny – w wielu przypadkach winna jest długotrwała praca przy komputerze. Funkcjonuje nawet pojecie Office-Eye-Syn-drom. Wpatrując się w monitor, mimowolnie ograniczamy mruganie oczami, a mruganie to jedyny sposób na rozprowadzenie filmu łzowego po powierzchni oka.

man sitting with laptop

Efekt? Suche oczy. Ich wysuszaniu sprzyja też przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, zanieczyszczenie środowiska, dym papierosowy. Jak sobie pomóc https://pl.wikipedia.org/wiki/Lifting_czo%C5%82a? Zmieniając nieco przyzwyczajenia i modyfikując otoczenie, można do pewnego stopnia złagodzić dolegliwości. W większości przypadków problem rozwiązują specjalne preparaty, tzw. sztuczne łzy, w postaci kropli lub żelu, które stosuje się kilka razy dziennie i które mają za zadanie uzupełnić braki w ochronnej powłoce. W niektórych przypadkach, gdy choroba zdążyła już poczynić poważne szkody, może być konieczne bardziej skomplikowane leczenie. Jeśli objawy, takie jak zaczerwienienie, podrażnienie lub pieczenie oczu, utrzymują się u ciebie przez dłuższy czas, koniecznie zgłoś się do okulisty. Jeśli objawy, takie jak zaczerwienienie, podrażnienie lub pieczenie oczu, utrzymują się u ciebie przez dłuższy czas, koniecznie zgłoś się do okulisty

Rate this post