Katar pojawia się niemal zawsze, gdy dopada nas przeziębienie lub grypa. Zatkany nos, ból zatok, wodnisty, a następnie gęsty wyciek z nosa może być wyjątkowo uciążliwy i skutecznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Choć katar zwykle mija samoistnie, warto wiedzieć co zrobić, aby złagodzić jego objawy i pozbyć się go nieco szybciej.

Choć istnieje wiele rodzajów kataru, zazwyczaj uczucie…

Choć istnieje wiele rodzajów kataru, zazwyczaj uczucie zatkanego nosa jest na tyle nieznośne, że większość chorych zastanawia się jak leczyć katar w prawidłowy sposób. Zasady leczenia kataru są proste, choć nie zawsze pamiętamy o ich przestrzeganiu. Pierwszą i najważniejszą jest częste wydmuchiwanie nosa za pomocą chusteczek jednorazowych, które po każdym użyciu wyrzucamy do kosza na śmieci.

W chwilach, gdy katar jest najbardziej uciążliwy, można zastosować leki obkurczające naczynia krwionośne. Preparaty zawierające substancje, takie jak oksmetazolina i ksylometazolina, dają wyraźne uczucie ulgi nawet na kilka godzin. Choć krople, aerozole i spraye zawierające te substancje są skuteczne, należy pamiętać, że nie można ich stosować dłużej niż kilka dni. W przeciwnym wypadku katar może wrócić ze zdwojoną siłą.

Stosowanie leków na katar warto łączyć z domowymi sposobami. Jednym z nich jest przyjmowanie dużych dawek wapna i witaminy C. Pomóc też może inhalacja parą wodną z dodatkiem leczniczych ziół oraz olejków eterycznych. Olejki z roślin udrażniających nos można także znaleźć w maściach i plastrach, które idelanie sprawdzają się w zwalczaniu kataru nocą.

Rate this post