Nadciśnienie tętnicze, czyli hipotensja to dolegliwość, którą diagnozuje się na podstawie regularnych pomiarów ciśnienia. Jeżeli u pacjenta przez dłuższy czas utrzymuje się wysokie ciśnienie, konieczne jest rozpoczęcie leczenia farmakologicznego.

Nadciśnienie a styl życia

Wykrycie nadciśnienia tętniczego zobowiązuje chorego do wprowadzenia w swoim życiu pewnych zmian, o ile jest to wymagane. Przede wszystkim pacjent musi zrezygnować z używek, takich jak: spożywanie alkoholu czy palenie papierosów.  

Ogromne znaczenie w walce z nadciśnieniem, ma zwłaszcza odpowiednia dieta oraz ruch. Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego propaguje niefarmakologiczne leczenie – ‘modyfikacja stylu życia’. Przede wszystkim pacjent powinien pozbyć się ewentualnych zbędnych kilogramów. Dieta osoby z nadciśnieniem, powinna być pozbawiona tłuszczów oraz węglowodanów https://pl.wikipedia.org/wiki/Nadci%C5%9Bnienie_t%C4%99tnicze. Należy jeść potrawy łagodne z jak najmniejszą ilością soli. Ograniczamy również napoje alkoholowe, kawę i mocną herbatę. Ciśnienie obniżymy także rezygnując z wyrobów tytoniowych. W przypadku zwiększenia ilości ruchu, nie jest konieczne np. bieganie. Z początku oczywiście wystarczy, że chory wybierze się na długi spacer, który stanie się regularnym sposobem spędzania wolnego czasu.

Oczywiście w niektórych przypadkach leczenie niefarmakologiczne nie wystarczy. Zwykle stosuje się je przez okres nie dłuższy niż sześć miesięcy w wypadku I stopnia nadciśnienia ile. Jeśli nie skutkuje, należy wkroczyć na drogę farmakologiczną. Dobrze jednak jest pozostać przy zdrowym prowadzeniu trybu życia.

colorful cutted citruses

Leki na nadciśnienie tętnicze

Jeżeli mamy świadomość, iż zachorowaliśmy na tę chorobę, powinniśmy się leczyć, bowiem nieleczone lub leczone w nieprawidłowy sposób prowadzi do wielu chorób powikłaniach.  Najpowszechniejszymi są miażdżyca, zawał serca, a także choroby nerek, oczu oraz całego układu krwionośnego.

Przyjmowanie właściwych leków pozwala utrzymać ciśnienie na bezpiecznym poziomie. Do najczęściej stosowanych leków zalicza się: Lizynopryl, Bendroflumetiazyd, Ramipryl oraz Amlodypinę. Wymienione preparaty hipotensyjne dostępne są tylko na receptę lekarską, dlatego aby rozpocząć leczenie należy zgłosić się do lekarza. Pacjenci, dla których wizyta w przychodni jest niedogodna, mogą skorzystać z bezpłatnych porad medycznych przez Internet. Dzięki temu możliwe jest otrzymanie recepty na właściwy lek, dopasowany przez lekarza. Proces realizacji zamówienia jest szybki i bezpieczny. Wystawiona przez lekarza recepta zostanie zrealizowana w aptece, która wyda lek i wyśle do chorego bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat.

Rate this post