U większości dziewcząt pierwsza miesiączka występuje pomiędzy 10 a 14 rokiem życia.
Wyczerpujące ćwiczenia fizyczne lub restrykcyjna dieta mogą opóźnić pojawienie się pierwszej miesiączki, a także spowodować zaburzenia w trwającym już cyklu menstruacyjnym. Inaczej mówiąc, miesiączka jest świetnym wskaźnikiem zdrowia fizycznego kobiety.

Porozmawiaj ze swoją córką o wszystkich dostępnych opcjach w zakresie kobiecej higieny intymnej i pozwól jej zdecydować, które rozwiązanie będzie dla niej najlepsze.Pomoże jej to w wyrobieniu sobie pozytywnej postawy do zmian zachodzących w jej ciele, a także w kształtowaniu poczucia własnej wartości w aspekcie swojej kobiecości.

Większość dziewcząt może używać tamponów już podczas pierwszej miesiączki. Tampony o mniejszych rozmiarach, takie jak o.b.®ProComfort™ Mini, o.b.® ProComfort™ Light Days czy o.b.® ProComfort™ Normal, zazwyczaj mogą być stosowane bez ryzyka uszkodzenie błony dziewiczej.

Wiele dziewcząt preferuje tampony, ponieważ ten sposób utrzymania higieny kobiecej pozwala na większą swobodę ruchu. Możesz zamówić próbkę tamponów o.b.® dla nastolatek zawierającą tampony o.b.® ProComfort™ Mini o najmniejszej chłonności oraz o.b.® ProComfort™ Normal przeznaczone na dni bardziej obfitego krwawienia, aby Twoja córka mogła je wypróbować.

Pytania dotyczące pierwszej miesiączki

Kiedy pojawia się pierwsza miesiączka?
U każdej dziewczynki pierwsza miesiączka pojawia się w różnym czasie. Ciało podąża za swoim własnym „zegarem wewnętrznym”. Pierwsza miesiączka zazwyczaj występuje pomiędzy 10 a 15 rokiem życia, ale zdarza się też wcześniej lub później. Jeżeli Twoja córka skończyła 15 lat, a wciąż nie wystąpiła u niej pierwsza miesiączka, należy skonsultować się z lekarzem.

Jak przebiega pierwsza miesiączka?
Pierwsza miesiączka (menarche) może być normalną menstruacją trwającą 3–7 dni. Każda dziewczynka doświadcza jej w sposób odmienny, niektóre z nich mogą zauważyć plamy krwi na bieliźnie lub tylko brązową plamkę, bo krwawienie może być znikome.

Czy nieregularne miesiączki są normą?
Dwie na trzy z dziewcząt mają nieregularne cykle menstruacyjne w ciągu roku – do dwóch lat od pojawienia się pierwszej miesiączki. Jest to normalne. Nieregularność cyklu wskazuje na to, że produkcja hormonów płciowych nie jest jeszcze wystarczająco zrównoważona, aby zapewnić regularność miesiączek.

Rate this post