W jaki sposób dobiera się sprzęt, jakim będzie wykonywana depilacja laserowa do możliwości skóry?

Możemy rozmawiać bardziej na temat doboru odpowiedniego rodzaju zabiegu (laser, elektroliza, epilar, ipl, wosk) niż lasera. A wybór tegoż zależy głównie od karnacji skóry oraz koloru i kondycji włosa. Nie dla każdego bowiem depilacja laserowa stanowi dobre rozwiązanie problemu zbędnego owłosienia. Dla lasera bezwzględnym wymogiem jest to, żeby włosy miały ciemniejszy kolor niż otaczająca je skóra. Osoby o bardzo ciemnej skórze nie są dobrymi kandydatami do depilacji laserowej nawet jeśli ich owłosienie spełnia powyższy warunek. Również opalone osoby posiadające jasne włosy nie są odpowiednimi kandydatami do tego rodzaju depilacji. U osób z jasną skórą usunięcie zbędnego owłosienia jest łatwiejsze – wymaga mniejszej ilości zabiegów i daje dużo lepsze wyniki. Osoby z ciemną karnacją mogą również poddać się depilacji laserowej ale muszą się liczyć z tym, że będą wymagały większego doświadczenia ze strony osoby wykonującej zabieg, większej ilości sesji, a końcowy wynik może być gorszy niż u osób z jasną skórą. Należy w tym miejscu przypomnieć, że osoby o ciemnej skórze narażone są także na większe ryzyko wystąpienia powikłań. Te wszystkie zależności uwarunkowane są występowaniem melaniny w cebulce włosa jaki. Melanina jest barwnikiem, która pochłania wiązkę lasera niszcząc tym samym cebulkę włosa. Brak tego barwnika we włosach siwych, blond i rudych uniemożliwia tym samym ich usunięcie.

Jakie są zalety, a jakie wady depilacji laserowej?

 • może być wykonywana praktycznie w każdej okolicy ciała
 • intensywność zabiegów  u niektórych osób wystarczą 2  3 zabiegi na uzyskanie pożądanych efektów
 • bardzo małe natężenie bólu. Większość osób doznaje w trakcie zabiegu uczucia przypominającego szczypanie lub lekkie kłucie w miejscu naświetlania. Okolice szczególnie wrażliwe, takie jak bikini, pachy przed zabiegiem można posmarować kremem znieczulającym.
 • łagodne skutki uboczne  jedynie lekkie zaczerwienienia na skórze lub niewielkie obrzęki, które ustępują w przeciągu od kilku godzin do kilku dni
 • szybkość działania  pierwsze efekty depilacji można zauważyć już po kilkunastu godzinach od zabiegu
 • pola działania depilacji laserowej  zabiegi mogą być przeprowadzone na dużych powierzeniach skóry (np. usuwanie włosów na plecach)
 • zabieg ten, może być wykonany niemal u każdego i nie ma tu szczególnych przeciwwskazań co do wieku, płci czy stanu zdrowia.
 • ryzyko uszkodzenia wzroku  jeśli zabieg jest przeprowadzany w okolicach oczu istnieje
 • ryzyko uszkodzenia siatkówki oka
 •  możliwość wystąpienia poparzeń  jeśli zabieg przeprowadzony jest nieprawidłowo laser jest w stanie poparzyć skórę
 • mogą wystąpić bardziej odległe powikłania dotyczące zaburzeń barwnikowych: przebarwień i odbarwień.
 • przez okres kilku dni po zabiegu obserwuje się zwiększoną wrażliwości skóry, dlatego też należy unikać sytuacji narażających ją na urazy https://pl.wikipedia.org/wiki/Jad_kie%C5%82basiany. Nie należy również korzystać z sauny, klubów fitness, masaży i solarium.

Jaka metoda nadaje się do usuwania bardzo jasnych włosów na jasnej skórze?

W przypadku bardzo jasnych włosów laser działający na docelowo na melaninę (naturalny pigment) nie jest skuteczną metodą, gdyż wiązka lasera nie jest w stanie jej zniszczyć. Są jednak lasery, które  oddziałują na sztuczne barwniki – do grupy tej należą lasery wymagające pokrycia depilowanych miejsc specjalnymi kremami zwierającymi drobinki węgla, które po przeniknięciu do mieszków włosowych pochłaniają wiązkę laserową (urządzenia typu Nd:YAG).  Z uwagi na niezależny od melaniny mechanizm działania, lasery te można stosować do depilacji bardzo jasnych włosów oraz u osób o ciemnej karnacji.

Ponadto alternatywną metodą (acz mniej sprawdzoną i polecaną) jest np. elektroepilacja. Wyróżnia się tutaj trzy metody: termoliza, elektroliza i metoda blend. Metody wykorzystują prąd do zniszczenia włosa, wiec kolor włosa czy skóry nie odgrywa tu żadnego znaczenia. Metody różnią się jedynie rodzajem emitowanych impulsów. I tak np. elektroliza polega na tym, że w każdy włosek wkłuwa się cienką igłę przez którą płynie prąd jakby. Impuls elektryczny na trwałe uszkadza włos i uniemożliwia jego ponowny wzrost – niezależnie od jego koloru, grubości i koloru skóry. Termolizy zaś polega na wprowadzeniu do mieszka włosowego za pomocą igły prądu o zmiennym natężeniu. Wytwarza się wówczas intensywne ciepło, które niszczy tkanki odpowiedzialne za porost włosa. Metoda Blend łączy w sobie działanie elektrolizy i termolizy. Wprowadza się naprzemiennie prąd stały i zmienny. Po trzech minutach osłabiony włosek usuwa się pęsetą.

Elektroepilacja jest jednak żmudną metodą, wymagającą precyzji i czasu. Poza tym przy ustawieniu zbyt dużej mocy aparatu mogą wystąpić powikłania. Bezpośrednio po zabiegu może nastąpić podrażnienie skóry lub opuchlizna, utrzymują się też małe ślady po igle.

Co jest lepsze – laser czy IPL?

Zarówno lasery jak i IPL emitują wiązkę intensywnego światła (oddziałując na melaninę), ale lasery mają większą moc. Urządzenia IPL działają zatem podobnie jak lasery, jednak dzięki zaawansowanej technologii dużo rzadziej występują niepożądane efekty związane z urazem termicznym (bezbolesność zabiegów, brak odczynów po oparzeniowych).

Jak skuteczna jest depilacja laserowa?

Po wykonaniu serii zabiegów możemy trwale usunąć ok. 80-90% owłosienia. Zabieg powtarza się  (od 3 do 6 wizyt w odstępach 4-6 tygodni) z tego względu, że nie wszystkie włosy rosną jednocześnie, a na laser reaguje tylko te włosy, które są w danym momencie są w fazie wzrostu.

W czasie jednego zabiegu można usunąć 20-30% włosów. Po cyklu zabiegów mogą zostać nieliczne włosy, które są słabe i cienkie. Skuteczność zabiegu jest zależna od grubości włosa, jego koloru i wcześniej przeprowadzanych zabiegów depilacji woskiem lub pęsetą.

Rate this post