Młodzież powinna gruntownie zrozumieć funkcje trzustki oraz wpływ insuliny na organizm. Młodzi ludzie powinni wiedzieć jakie wybierać produkty spożywcze oraz jak rozwiązywać problemy, aby ich życie było podobne do ich przyjaciół i kolegów.

 

Kilka słów o dzieciach z tej grupy wiekowej:

 •  Nastolatki potrafią odczytać proste diagramy. Uczą się o ludzkiej anatomii, fizjologii i podstawach odżywiania. 
 • Dziewczęta są zwykle bardziej dojrzałe niż chłopcy. Opowiadają o uczuciach, podczas gdy chłopcy spędzają czas w grupie. Zarówno chłopcy jak i dziewczęta są zajęci pogonią za ideałami oraz odkrywają głębokie pytania dotyczące życia. 
 • Nastolatki powinny być w stanie zająć się wszystkimi praktycznymi aspektami swojej choroby. Dzieci z tej grupy wiekowej zapoznały się już z niezbędnymi informacjami dotyczącymi cukrzycy.  

Okres dojrzewania 12-15 

– rozumowanie dziecka może opierać się wyłącznie na opisach słownych,
– dziecko bardziej polega na opinii przyjaciół niż rodziców, 
– w tym okresie często obniża się poziom samoakceptacji, 
– dziecko potrafi już tworzyć hipotezy i wyciągać z nich logiczne wnioski.

Wiek dojrzewania związany jest z wieloma zmianami w życiu dziecka. Dziecko dojrzewa fizycznie i psychicznie, musi też radzić sobie z dodatkowymi obowiązkami, jakie nakłada na nie choroba. Przejawia się to często buntem i zaniedbaniem leczenia. Można próbować rozmawiać  z nastolatkiem, aby zrozumieć jego postawy i oczekiwania. Młody człowiek musi jednak sam zaakceptować chorobę. Powinno się być przy nim i służyć pomocą jeśli tylko o to poprosi. Szczególnie w tym wieku ważne jest, aby nastolatek miał zapewniony kontakt z rówieśnikami z cukrzycą, z którymi może porozmawiać o swoich problemach.

Właśnie z myślą o wszystkich osobach z cukrzycą, którzy chcą nawiązać kontakt z innymi chorymi powstał w „Gazecie o Cukrzycy” kącik „Napisz do mnie”. Wystarczy tylko wysłać informacje o sobie wraz ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych.

Wiedza o cukrzycy

Młodzież w tym wieku powinna dokładnie rozumieć funkcje trzustki oraz wpływ insuliny na organizm. 

Zasady postępowania

Pożywienie:

 • powinny wiedzieć jakie jedzenie jest dla nich najlepsze,
 • powinny przeczytać i rozumieć stosowne informacje umieszczone na opakowaniach żywności,
 • powinny wiedzieć o istnieniu i dostępności różnych rodzajów słodzików,
 • powinny wiedzieć jak postępować, aby ich życie było najbardziej zbliżone do życia ich przyjaciół i kolegów z klasy pl.wikipedia.org.

Insulina:

Nastolatki powinny nauczyć się dobierania dawki insuliny dla siebie w oparciu o odczyty poziomu glukozy we krwi (oraz profilu glikemii).

Wysiłek fizyczny:

Poprzez doświadczenie oraz regularne kontrolowanie poziomu glukozy we krwi młodzież powinna nauczyć się w jaki sposób sport lub wysiłek fizyczny wpływają na stężenie glukozy w surowicy krwi. Młodzież powinna wiedzieć jak zabezpieczyć się przed problemami, które mogą wystąpić w trakcie wysiłku fizycznego lub uprawiania sportu.

Cukier we krwi

Pomiary:

Dzieci powinny wiedzieć jak zinterpretować odczyty poziomu cukru we krwi oraz wykorzystać je do prawidłowej kontroli glikemii.

Hipoglikemia = obniżenie poziomu cukru we krwi:

Dzieci powinny znać przyczyny i objawy obniżonego poziomu cukru we krwi. Powinny znać i umieć zastosować środki ostrożności, aby go uniknąć. Powinny też znać postępowanie na wypadek wystąpienia hipoglikemii.

Hiperglikemia = podwyższony poziom cukru we krwi:

 • dzieci powinny znać przyczyny i objawy podwyższonego poziomu cukru we krwi oraz środki ostrożności, aby go uniknąć,
 • powinny z powodzeniem poradzić sobie z podwyższonym poziomem cukru samodzielnie albo z pomocą rodziców lub osób z zespołu leczącego cukrzycę. 

Szczególne środki ostrożności

Choroby:

 • leczenie cukrzycy podczas innej choroby dziecka także pozostaje obowiązkiem dorosłych,
 • dzieci muszą poinformować dorosłych kiedy czują się źle i zaczynają chorować,
 • dzieci powinny wiedzieć, że w trakcie choroby muszą kontrolować temperaturę ciała i poziom glukozy we krwi oraz mocz na obecność ketonów https://pl.wikipedia.org/wiki/Zesp%C3%B3%C5%82_metaboliczny.

Jedzenie lub spanie poza domem:

Nastolatki powinny całkowicie radzić sobie ze swoją cukrzycą. Jako środek ostrożności – należy poinformować nauczycieli i inne osoby dorosłe o tym, że nastolatek ma cukrzycę. 

Alkohol:

 • Nastolatki powinny wiedzieć, że w czasie picia alkoholu muszą zjeść dodatkowy posiłek. Powinny też skontrolować poziom glukozy we krwi przed snem. 
 • Nastolatki muszą być świadome, że osoby z cukrzycą wiele ryzykują pijąc zbyt dużo, ponieważ: 
 • Mogą nie zauważyć objawów obniżonego poziomu glukozy we krwi. 
 • Zdolność do kontroli równowagi w organizmie jest zmniejszona ponieważ wątroba jest „zajęta” metabolizowaniem alkoholu.
 • Nastolatki powinny wiedzieć, że muszą zachować szczególne środki ostrożności w czasie picia alkoholu: 
 • Powinny zjeść dodatkową porcję pożywienia oraz prawdopodobnie wziąć mniejszą dawkę insuliny. 
 • Powinny poinformować swoich kolegów, że mają cukrzycę, tak aby objawy obniżonego poziomu glukozy we krwi nie zostały przeoczone z powodu upojenia alkoholowego. 

Późne powikłania:

Nastolatki powinny być świadome zależności pomiędzy kontrolą glikemii a późnymi powikłaniami cukrzycowymi, aby zrozumieć jak ważne jest utrzymywanie prawidłowego poziomu cukru we krwi.

Rate this post