Hipotensja, czyli nadciśnienie tętnicze to dolegliwość, na którą cierpi ponad 30% populacji. W 2000 roku ponad miliard ludzi na całym świecie cierpiała już na hipotensję. Nadciśnienie klasyfikuje się już jako chorobę cywilizacyjną. Ocenia się, że w samej Polsce ponad kilka milionów cierpi na zbyt wysokie ciśnienie tętnicze krwi. Przyczyn dolegliwości jest wiele,  do najważniejszych zalicza się: wysoce przetworzoną żywność, nadwagę, otyłość, bierny styl życia czy spożywanie dużej ilości soli w codziennej diecie.

Nadciśnienie tętnicze może zwiększać prawdopodobieństwo pojawienia się innych ciężkich chorób: niewydolność nerek, miażdżycy, zawału serca czy niewydolności chorób serca.

Bardzo często nadciśnienie tętnicze przez długi czas nie wywołuje żadnych objawów. Z tego względu wiele osób żyje bez zdiagnozowanej dolegliwości. Najczęściej hipotensja jest wykrywana podczas rutynowego pomiaru ciśnienia krwi. Wiele osób zgłasza się do lekarza z powodu silnych bólów głowy, krwotoków z nosa, zaburzeń pamięci, a objawy te są wywołane właśnie przez nadciśnienie tętnicze. Nawet, gdy pacjent ze zdiagnozowanym nadciśnieniem tętniczym czuje się dobrze, konieczne jest zastosowanie leków na nadciśnienie tętnicze.

black and white picture of man feeling chest pain

Jakie zmiany musi wprowadzić osoba chora na nadciśnienie tętnicze?

Osoba ze zdiagnozowaną hipotensją powinny wprowadzić zdecydowane zmiany w swoim życiu, tak aby dostosować je do stanu zdrowia?

Osoba ze zdiagnozowaną hipotensją powinny wprowadzić zdecydowane zmiany w swoim życiu, tak aby dostosować je do stanu zdrowia

Rate this post