Choroby układu krążenia są jednymi z najniebezpieczniejszych dla naszego zdrowia. Wielokrotnie zmuszają nas do ograniczenia aktywności życiowej, a w licznych przypadkach doprowadzają do śmierci nawet, jeśli podejmujemy stałe leczenie. Problemy układu krążenia mają zwykle duże znaczenie dla działania samego mięśnia sercowego. Ich najgroźniejszym powikłaniem jest zawał. Jest on powodowany pojawianiem się obszarów martwiczych w obrębie określonej części ciała.

Zawały dotyczą zwykle serca lub mózgu. Niemniej jednak, choć rzadko się o tym mówi, zawały mogą także występować w różnych innych partiach takich, jak jelita, jądra, jajniki i inne. Mimo tego, najczęściej wspomina się o zawale serca, które jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów we współczesnych krajach pl.wikipedia.org. Może on być powodowany rozmaitymi czynnikami, mieć odmienny przebieg i różne skutki, spośród których najtragiczniejszym jest śmierć.

Powody zawału serca

Niedokrwienie serca powodujące jego martwicę jest zazwyczaj powodowane chorobą wieńcową bądź miażdżycą. Obie te choroby są efektem odkładania się cholesterolu w tętnicach. W rezultacie, płytki miażdżycowe blokują transport krwi, będącej nośnikiem tlenu i sprawiają, że do serca dociera go za mało. Chociaż istnieją sposoby na łagodzenie symptomów choroby wieńcowej i miażdżycy, to jednak nigdy nie da się przewidzieć, kiedy nastąpi zator, który mógłby spowodować zawał serca. W jego wyniku, krew nie dopływa do serca, następuje martwica, a mięsień sercowy przestaje pracować.

man feeling heart ache

Co robić w przypadku zawału serca?

Jeśli podejrzewamy u siebie lub u innej osoby zawał serca, należy niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe. W przypadku, gdy chory straci przytomność, trzeba przeprowadzić masaż serca. Najczęściej, jeżeli chory przeżyje pierwsze 3 doby, znacznie się większa szansa na dojście do siebie. Niestety, wielu chorych umiera w ciągu 72 godzin po zawale. Należy też zdać sobie sprawę z fakt, iż atak serca może prowadzić do nieodwracalnych zmian w ciele takich, jak choćby krótkotrwały obrzęk płuc, który jest spowodowany trudnościami ze złapaniem oddechu trakcie samego zawału. Długoterminowe, często występujące skutki to ogólne osłabienie, trudności z mową i poruszaniem się.

Skutki zawału serca

Warto także pamiętać, że przeżyty zawał mięśnia sercowego może skończyć się licznymi powikłaniami. Najpoważniejszymi spośród nich są pęknięcie ściany serca, zaburzenia rytmu serca, zwiększenie się ogniska zawałowego, niewydolność mięśnia sercowego. W efekcie, większość skutków zawału wymaga zabiegów operacyjnych. Jednak nawet po ich dokonaniu nie można powrócić do dawnego stylu życia. Należy bardziej o siebie dbać i unikać przeciążania organizmu, picia alkoholu, palenia papierosów, spożywania wysokokalorycznych potraw. Spokój i odpoczynek są natomiast w pełni wskazane tak często, jak to możliwe.

Rate this post